جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 55156
  تاریخ انتشار : 17 تیر 1393 13:59
  تعداد بازدید : 617

  عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تاکید کرد

  ضرورت ورود قوه قضاییه به عنوان مدعی العموم در برخورد با جرایم ناشی از زورگیری

  عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس٬ با انتقاد از افزایش آمار استفاده از سلاح سرد نسبت سال گذشته٬ گفت: متاسفانه اجرا نکردن حکم اعدام درباره زورگیران و چاقوکشان به افزایش سیر صعودی استفاده از سلاح سرد در منازعات منجر شده است.

  ابوالفضل ابوترابی در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت٬ از بررسی لایحه ممنوعیت استفاده ازسلاح سرد در کارگروه ویژه کمیسیون قضایی مجلس و تصویب کلیات آن خبر داد و گفت: متاسفانه اجرا نکردن قانون اعدام درباره زورگیرانی که با سلاح سرد رعب و وحشت را درجامعه ایجاد می کنند به افزایش آمار این جرم دامن زده است.

  نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه جرم نبودن حمل٬ فروش و نگهداری سلاح سرد به مشکلات و جرایم بسیاری منجر شده است٬ افزود: متاسفانه چون زورگیری و چاقوکشی جزو جرایم خشن به شمار می روند شاکی به علت ترس از مجرم رغبتی به شکایت ندارد که این خود به جری تر شدن مجرمان و انجام اعمال خلاف می شود.

  این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با تاکید بر اینکه در دسترس بودن سلاح سرد امکان جرم زا بودن آن را افزایش داده است٬ تصریح کرد: در وقوع جرایم با سلاح سرد چون شکات گوشی موبایل یا مبلغ کمی ازدست دادند خیلی رغبت به طرح شکایت و به قول خودشان ایجاد دردسر جدید ندارند.

  وی ادامه داد: قوه قضاییه باید به عنوان مدعی العموم با جرایم ناشی از استفاده از سلاح سرد به شدت برخورد کند.

  ابوترابی با یادآوری ابلاغ بخش نامه ای از سوی رئیس قوه قضاییه مبنی بر محاربه بودن اقدامات زورگیران و اینکه تجاوز به عنف با چاقو یا سلاح سرد حکمش اعدام است٬ گفت: جای تاسف دارد که چرا قضات به این بخش نامه رئیس قوه توجه نکردند هر چند که در قانون نیز اجرای اعدام برای چنین جرایمی در نظر گرفته شده اما اجرا نشدن آن جای تامل دارد.

  این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با انتقاد از اجرا نشدن حکم اعدام برای استفاده کنندگان از سلاح سرد برای زورگیری٬ افزود: متاسفانه تفسیری که قضات از قانون دارند تفسیری نیست که افکار عمومی را اقناع کند.

  وی تاکید کرد: از این جهت به قوه قضاییه این انتقاد وارد است که چرا بخش نامه رئیس قوه در خصوص متجاوزان با سلاح سرد و زورگیران اجرا نمی شود.

  ابوترابی با بیان اینکه تصویب لایحه ممنوعیت استفاده ازسلاح سرد منجر به کاهش جرایم می شود٬ گفت: تصویب این لایحه بی تاثیر در کاهش جرایم مرتبط با سلاح سرد نیست اما تا زمانی که عزمی در خصوص مقابله با زورگیران و سارقانی که با سلاح سرد قدرت نمایی می کنند جزم نشود توفیقی حاصل نخواهد شد.

  وی با تاکید بر اینکه با تصویب لایحه مذکور درفروش٬ حمل و ساخت سلاح های سرد وضعیت بهتری در کشور حاکم می شود٬ تصریح کرد: اما در مجموع تا زمانی که قضات ما به این نتیجه نرسند که مطالبه افکار عمومی برای زورگیران و ضاربانی با چاقو قدرت نمایی می کنند اعدام است ما شاهد کاهش زورگیری با سلاح سرد نخواهیم بود.

  ابوترابی با بیان اینکه قضات باید در اجرای حکم اعدام برای زورگیران واراذل و اوباش جدیت داشته باشند٬ گفت: اجرای چند مورد حکم اعدام در تهران نتیجه خوبی داشت، وقتی چند نفر اعدام شدند تا چند روزی به غیر از یک زورگیری با چاقو شاهد بروز جرایمی نبودیم آن یک مورد هم بر اثر بی خبری از قانون بود.  ضرورت برخورد با چاقوکشان طبق قانون

  این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با بیان اینکه چاقوکشی و زورگیری در قانون محاربه است٬ افزود: باید طبق قانون با آن ها برخورد شود تا کاهش جرایم رخ دهد.

  عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در حال حاضر مجازات اعدام برای زورگیران در قانون وجود دارد٬ گفت: لایحه مذکور تنها برای سازندگان٬ حمل کنندگان و فروشندگان در نظر گرفته شده که این نیز خود می تواند به کاهش جرایم منجر شود.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28651242
اکنون :
88