جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 43113
  تاریخ انتشار : 3 بهمن 1392 10:17
  تعداد بازدید : 728

  کارشناسان سازمان ملل:

  خشونت ها علیه مسلمانان میانمار بررسی شود

  یک کارشناس حقوق بشر سازمان ملل از دولت میانمار خواست تا در مورد درگیری های خشونت آمیز میان نیروهای امنیتی این کشور و مسلمانان استان راخین تحقیقات لازم را انجام دهد. طی 18 ماه گذشته در این استان بیش از 110 هزار تن در اثر حملات بودایی ها علیه مسلمانان بی خانمان شده اند.

  afp5-43.jpg

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، توماس اوجی کوئین تانا گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص حقوق بشر میانمار در این باره گفت: بر اساس حقوق بین‌الملل دولت میانمار موظف است در خصوص تلفات و جراحاتی که در جریان درگیری‌های میان بودائیان و مسلمانان این کشور طی دو سال گذشته به وجود آمده تحقیقاتی کامل، عادلانه و مستقل انجام دهد و عاملان آن را به مجازات برساند.

   

  وی تاکید کرد: واکنش سریع و درست دولت در این خصوص می‌تواند مانع از ادامه‌ی این خشونت‌ها شود.

   

  این کارشناس در ادامه گفت: تاکنون گزارش‌های زیادی بدست آمده که نشان می‌دهد مسلمانان زیادی از قبیله‌ روهینگا در استان راخین کشته یا زخمی شده‌اند. همچنین تعداد زیادی مرد، زن و کودک در جریان مبارزات نیروهای امنیتی علیه مسلمانان دستگیر شده‌اند.

   

  وی همچنین در مورد اتهامات شکنجه و بدرفتاری با بازداشت‌شدگان در زندان‌های میانمار ابراز نگرانی کرد و از مقامات این کشور خواست تا به گروه‌های حقوقی مستقل اجازه‌ دسترسی به زندان‌ها و بررسی وضعیت زندانیان را بدهد.

   

  بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، اوجی کوئین تانا همچنین تاکید کرد که وضعیت حقوق بشر در استان راخین هنوز یکی از چالش‌های پیش روی این کشور به شمار می‌آید و مانع از برقراری دموکراسی واقعی در میانمار می‌شود.

   

  این کشور در سال‌های اخیر تلاش کرده است با آزادی زندانیان سیاسی و تلاش برای آزادتر کردن فعالیت رسانه‌ها گامی در راستای برقراری دموکراسی بردارد، اما وضعیت اقلیت مسلمان در این کشور همچنان وخیم گزارش می‌شود.

   

  بر اساس این گزارش در ژوئن 2012 اختلافات میان اکثریت بودا و اقلیت روهینگا در استان راخین میانمار شدت گرفت که در نتیجه آن ده‌ها هزار تن بی‌خانمان و تعداد بیشماری نیز کشته شدند.

   

  در طول این مدت مدافعان حقوق بشر بارها هشدار دادند که عدم دخالت درست نیروهای امنیتی و پلیس این کشور در این اختلافات به تشدید خشونت‌ها دامن زده و حتی به عاملان این اجازه را داده است که به بدرفتاری‌های خود ادامه دهند.

   

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28148613
اکنون :
40