جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 43112
  تاریخ انتشار : 3 بهمن 1392 10:13
  تعداد بازدید : 642

  ابراز نگرانی مقامات سازمان ملل در مورد ناآرامی های اکراین

  در پی ادامه اعتراضات ضددولتی در اکراین، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل از معترضان و دولت خواست تا در این میان خونسردی خود را حفظ کنند و برای پایان ناآرامی ها وارد مذاکره شوند.

  hurriyet2.jpg

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناوی پیلای کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در این باره گفت: درگیری‌های خشونت‌آمیز در روزهای گذشته در مرکز کی‌یف پایتخت اکراین سبب شده تا بسیاری دستگیر یا زخمی شوند.

   

  وی از تمام طرف‌های درگیر در این خشونت‌ها خواست تا برای جلوگیری از ادامه ناآرامی‌ها و پایان دادن به آن وارد مذاکره شوند.

   

  وی ادامه داد: هر چقدر که این وضعیت ادامه پیدا کند کار دولت و مخالفان برای حل کردن این بحران سرسخت‌تر خواهد شد.

   

  بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل معترضان اکراینی از اواخر ماه نوامبر گذشته تاکنون در اعتراض به سیاست‌های دولت این کشور در کی‌یف دست به تجمع زده و از دولت می‌خواهند که توافقات خود را با اتحادیه اروپا متوقف کند.

   

  این اعتراضات طی یک هفته گذشته تشدید شده و در برخی موارد میان معترضان و نیروهای پلیس درگیری به وجود آمده است.

   

  خانم پیلای همچنین متذکر شد که این معترضان ضمن بهره بردن از حقوق بنیادین خود از جمله حق آزادی بیان،‌ آزادی تجمعات دست به این اعتراضات زده‌اند، اما در ازا با مجازات مواجه شده‌اند. اوکراین به تازگی قانونی را تصویب کرده که بر اساس آن محدودیت‌هایی را علیه اعتراضات و تجمعات گسترده اعمال می‌کند.

   

  کمیسیونر عالی حقوق بشر همچنین از مقامات اوکراینی خواست تا این قانون را لغو یا آن را به گونه‌ای اصلاح کنند که در راستای استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر باشد.

   

  وی تاکید کرد که اکراین پیش از این تعداد زیادی از معاهدات بین‌المللی را در این خصوص امضا کرده و از این رو موظف است به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند.

   

  وی در سخنانش به‌ویژه در مورد نقض آزادی بیان و برگزاری تجمعات در قانون جدید اکراین ابراز نگرانی کرد و گفت: مردم این کشور حق دارند آزادانه عقاید خود را بیان کنند و جامعه مدنی این کشور باید بتواند آزادانه به فعالیت‌های خود بپردازد.

   

  علاوه بر این بان کی مون دبیرکل سازمان ملل نیز طی بیانیه‌ای در خصوص ناآرامی‌های اخیر اکراین ابراز نگرانی کرد و از دولت و مردم این کشور خواست تا با حفظ خونسردی خود مانع از تشدید خشونت‌ها شوند.

   

  وی همچنین بر لزوم حمایت از اصول دموکراسی همچون آزادی بیان و برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز تاکید کرد.

   

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28237239
اکنون :
54