جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 36027
  تاریخ انتشار : 27 مهر 1392 16:23
  تعداد بازدید : 451

  در جریان سفر هیئت پارلمانی ایران به الجزایر مقرر شد/

  برگزاری کمیسیون مشترک پارلمانی ایران و الجزایر در آینده نزدیک

  عضو هیئت پارلمانی ایران و الجزایر از برگزاری کمیسیون مشترک پارلمانی دو کشور در آینده نزدیک خبر داد.

  برگزاری کمیسیون مشترک پارلمانی ایران و الجزایر در آینده نزدیکبه گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا عضو هیئت پارلمانی ایران و الجزایر با اشاره به سفر اخیر هیئت پارلمانی کشورمان به الجزایر گفت: تعدادی از نمایندگان و اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس به ریاست آقای بروجردی رئیس کمیسیون و به دعوت همتای الجزایری وی در هفته گذشته سفری 4 روزه به این کشور داشتند که بنده نیز آنها را همراهی کردم.
  وی ادامه داد: در این سفر اعضای این هیئت دیدارهایی با مقامات الجزایری داشتند که به اعتقاد بنده این سفر، سفر موفقی بود. در این سفر با رئیس مجلس، رئیس مجلس سنای الجزایر، وزیر امور خارجه و وزیر امور پارلمانی این کشور و نیز رؤسای کمیسیون سیاست خارجی در مجلس و سنای الجزایر دیدارهایی داشتیم که در جریان این دیدارها طرفین در زمینه توسعه همکاری‌های پارلمانی اظهار علاقه‌مندی کردند که بنا به اظهار نخست‌وزیر این کشور، جمهوری اسلامی ایران، قدرت منطقه‌ای است.
  عضو هیئت پارلمانی ایران و الجزایر در ادامه با بیان اینکه در این سفر مقامات الجزایری بر حق بهره‌مندی جمهوری اسلامی ایران از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای تأکید کردند، گفت: در دیدار‌هایی که با رؤسای مجالس و سنا و نیز نخست‌وزیر کشور الجزایر داشتیم، نخست‌وزیر این کشور داشتن انرژی‌ صلح‌آمیز هسته‌ای برای جمهوری اسلامی ایران را حق طبیعی و قانونی ایران دانست. آنها معتقد بودند که دنیای غرب به صورت دوگانه با جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته‌ای برخورد می‌کند.
  حجت‌الاسلام سبحانی‌نیا در همین زمینه تأکید کرد: مقامات الجزایری معتقد بودند که رژیم صهیونیستی از تمامی امکانات و ظرفیت‌های هسته‌ای در زمینه‌های نظامی استفاده می‌کند و غربی‌ها به آنها متعرض نمی‌شوند در صورتی که همواره در مسیر طبیعی و حق قانونی جمهوری اسلامی برای دستیابی به انرژی‌ صلح‌آمیز هسته‌ای سنگ‌اندازی می‌کنند.  آنها معتقد بودند که کشور اسلامی و توانمندی مانند جمهوری اسلامی ایران قصد دارد به صورت صلح‌آمیز از توان هسته‌ای استفاده کند اما کشورهای غربی و به خصوص رژیم صهیونیستی در این مسیر مانع‌تراشی می‌کنند.
  وی تصریح کرد: در این سفر مقامات الجزایری نسبت به توسعه همکاری‌های دو جانبه پارلمانی ابراز علاقه‌مندی کردند و قرار شد کمیسیون مشترک دو کشور به زودی در این کشور برگزار شود. این مسئله مورد تاکید دو طرف قرار داشت و قرار شد بنا به تاکید نخست‌وزیر الجزایر بحث کمیسیون مشترک ایران و الجزایر پیگیری و این کمیسیون برگزار شود.
  عضو هیئت پارلمانی ایران و الجزایر در ادامه اظهارداشت: با توجه به اینکه رئیس جمهور کشورمان رئیس کمیسیون مشترک ایران و الجزایر است، بنابراین قرار شد هماهنگی‌های بیشتر از طریق پارلمان‌ها و سفارتخانه‌های دو کشور برای برگزاری این کمیسیون مشترک در کشور الجزایر انجام شود تا در این کمیسیون پیرامون مسائل ملی، بین‌المللی و منطقه‌ای تبادل نظر صورت گیرد.
  حجت‌الاسلام سبحانی‌نیا افزود: در جریان این سفر به بنده مأموریت داده شد تا مسائل مربوط به روابط دو جانبه با پارلمان الجزایر و نیز فراهم کردن مقدمات لازم جهت برگزاری نشست کمیسیون مشترک ایران و الجزایر را انجام دهم. هنوز زمان دقیق برگزاری این نشست مشخص نیست، اما قرار شده تا پایان امسال مقدمات آن فراهم شده و پس از هماهنگی‌های لازم این نشست برگزار شود.
  وی تصریح کرد: در دیداری که با نخست‌وزیر الجزایر داشتیم وی تاکید کرد که نشست کمیسیون مشترک دو کشور به زودی و در آینده‌ای نزدیک جهت ارتقای سطح روابط پارلمانی دو کشور برگزار شود.
  عضو هیئت پارلمانی ایران و الجزایر با بیان اینکه در زمینه همکاری‌های منطقه‌ای همکاری نزدیکی بین جمهوری اسلامی ایران و الجزایر وجود دارد، گفت: در این سفر در خصوص مسائل عراق، افغانستان و سوریه با مقامات این کشور بحث و تبادل نظر شد و تحولات منطقه نیز مورد بررسی قرار گرفت.
  حجت‌الاسلام سبحانی‌نیا یادآور شد: با توجه به اینکه کشور الجزایر از نظر شکل‌گیری تحولات منطقه، نزدیکی بسیاری با جمهوری اسلامی ایران دارد و این کشور نیز مانند کشور ما یک کشور انقلابی است، بنابراین آن‌ها ابراز نزدیکی بسیاری با مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال سوریه و لبنان داشتند.
  به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ وی در پایان خاطرنشان‌کرد: در نشست‌هایی که با مقامات الجزایری داشتیم، توسعه همکاری‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مورد تأکید طرفین قرار گرفت./


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28651242
اکنون :
33