جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 26170
  تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1392 12:44
  تعداد بازدید : 729

  رییس دیوان عدالت اداری:

  انبوه پرونده ها، قضات دیوان عدالت اداری را زمین گیر کرده است

  رییس دیوان عدالت اداری با بیان اینکه روزانه حدود 300 پرونده به دیوان وارد می شود، گفت: انبوه پرونده ها، قضات دیوان عدالت اداری را زمین گیر کرده است.

  حجت الاسلام و المسلمین ˈمحمدجعفر منتظریˈ روز سه شنبه در نشست هم اندیشی معاونان و مدیران حقوقی دستگاه های اجرایی با دیوان عدالت اداری افزود: در ایام نوروز از قضات خواستیم که به پرونده ها رسیدگی کنند و آمار ارایه شده حاکی است تا هفدهم فروردین ماه ، نزدیک به دو هزار پرونده رسیدگی شده است.

  وی با بیان اینکه با تمام تلاشی که انجام شده است و کمبود قاضی نیز مشهود است ، ادامه داد: اطاله دادرسی رنج آور است و میانگین رسیدگی به هر پرونده حدود شش تا هفت ماه است.

  رییس دیوان عدالت اداری با بیان اینکه تعامل بین نمایندگان حقوقی دستگاه ها و دیوان عدالت اداری می تواند به کاهش پرونده ها منجر شود، اظهار داشت: این تعامل باعث شد که روند افزایش پرونده ها در سال 91 نسبت به 90 و در سال 90 نسبت به 89 کاهش یابد.

  حجت الاسلام و المسلمین منتظری ، آمار پرونده های سال 90 نسبت به 89 را با 5/9 درصد رشد توصیف کرد و گفت: در سایه این تعامل ، روند افزایش ورودی پرونده ها در سال 91 نسبت به 90 ، 4/2 درصد بوده است.

  وی ، مجموع پرونده های وارده به دیوان عدالت اداری در سال 91 را 110 هزار فقره عنوان کرد و افزود: در سال 90 ، این رقم 106 هزار فقره بوده است.

  رییس دیوان عدالت اداری با تاکید براینکه این دیوان ، آمادگی کامل برای همکاری با نمایندگان حقوقی دستگاه های اجرایی دارد، اظهار داشت: باید تعامل تعریف شده و جهت داری داشته باشیم تا ضمن جلوگیری از تضییع حقوق مردم و بیت المال ، بار دیوان عدالت اداری نیز کاهش یابد.

  حجت الاسلام و المسلمین منتظری با بیان اینکه آمار پرونده های وارده به هیات عمومی دیوان ، خوشایند نیست، خاطرنشان کرد: در بخش ابطال مصوبات دولت، دستگاه های اجرایی و شوراها از 170 فقره در سال 84 به 408 فقره پرونده در سال 91 رسیده است.

  وی با تاکید براینکه این آمار نیاز به بررسی کارشناسانه و آسیب شناسی دارد، گفت: مجموع دادخواست از سال 84 تاکنون ، دو هزار و 195 فقره بوده است که از این تعداد برای 247 پرونده ، رای بر ابطال مصوبه ، 538 فقره رای بر عدم ابطال ، 575 فقره قرار رد دادخواست و 227 فقره قرار رد دفتری به جهت نقص پرونده صادر شده است.

  رییس دیوان عدالت اداری با تاکید براینکه هم اکنون یک هزار و 500 پرونده در نوبت رسیدگی در هیات عمومی قرار دارد، گفت: هیات عمومی با وجود فعالیت دو نوبته هر روز می تواند به هشت تا 9 پرونده رسیدگی کند که در برخی موارد به دلیل بحث های طولانی این رقم به سه فقره پرونده در روز کاهش می یابد.

  حجت الاسلام و المسلمین منتظری خطاب به نمایندگان حقوقی دستگاه ها افزود: تلاش کنید در موعد مقرر قانونی پاسخ دادخواست ارسال شده به دیوان عدالت اداری را بدهید و همچنین لوایح دفاعی خود را مستدل و مستند ارسال کنید که در این صورت کمک قابل ملاحظه ای به هیات عمومی خواهد شد.

  وی ادامه داد: اگر برای ارایه لایحه دفاعی خود نیاز به زمان دارید به شعبه منتقل کنید.

  رییس دیوان عدالت اداری وجود یک رابط ثابت بین دیوان عدالت اداری و دستگاه های اجرایی را در تعامل مناسب ضروری دانست و گفت: دستگاه ها در بخش های تخصصی خود یک کارشناس مورد وثوق برای حضور در دیوان عدالت اداری در مواقع مورد نیاز مشخص کنند تا در رسیدگی به پرونده ها موثر باشند.

  به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین منتظری در پایان از دستگاه ها خواست در تقویت واحدهای حقوقی خود بکوشند تا ضمن افزایش نظارت و آموزش به موجب قانون جدید دیوان عدالت اداری ، حقی از دستگاه ها ، بیت المال و مردم ، تضییع نشود.

   

  به نقل از:

  www.irna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28148613
اکنون :
26