جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 26010
  تاریخ انتشار : 7 اردیبهشت 1392 15:21
  تعداد بازدید : 795

  نسخه چاپيارسال به دوستان نوآوران کشور از شرایط مالکیت فکری در ایران گلایه کردند

  قوانین جدید ثبت اختراعات امید مخترعان برای بهبود شرایط مالکیت فکری

  در شرایطی که مخترعان کشور از شرایط مالکیت فکری در ایران گلایه دارند، مسئولان علمی از راه اندازی سامانه هایی برای ثبت انحصاری نوآوری ها به نام افراد ارائه دهنده طرح و بهبود شرایط مالکیت فکری خبر می دهند.

  دي 1391

  خبرگزاری فارس: قوانین جدید ثبت اختراعات امید مخترعان برای بهبود شرایط مالکیت فکری

  دارایی فکری به دارایی‌های حاصل از خلاقیت‌های فکری انسان گفته می‌شود که در دو زمینه کلی صنعتی نظیر اختراعات، طرح‌های صنعتی، علائم و نام‌های تجاری و ادبی و هنری نظیر آثار مکتوب، نرم‌افزارهای رایانه‌ای، موسیقی، شعر، فیلم و مجسمه‌سازی ارائه می‌شود و  محصول یا فرآیندی که راه نوینی را برای انجام ارائه کند نیز اختراع نامیده می‌شود که این دارایی‌ها نیز مانند دارایی‌های مالی منحصرا مربوط به هر شخص است و باید به نام افراد باشد.

  به طور معمول استفاده بدون مجوز از دارایی‌های فکری افراد نیز مانند استفاده از دارایی‌های مالی خلاف است و باید حکم شرعی و قانونی داشته باشد، ولی بنا به اظهارات مخترعان، هنوز دارایی‌های فکری در کشور ما سر و سامان مشخصی ندارند.

  مخترعان می‌گویند ارائه یک طرح در کشور ما از زمانی که ایده به ذهن مخاطب می‌رسد تا زمان ثبت ایده به نام مخترع باید از یک مسیر بسیار طولانی بگذرد و در این مسیر ممکن است فردی از ایده باخبر شده و آن را به نام خود ثبت کند ولی ارائه راهکارهایی نظیر ثبت طرح‌ها به نام مخترع در پایگاه‌های معتبر قبل از ثبت اختراع قانونی می‌تواند سبب بهبود شرایط مالکیت فکری شود.

  *استقرار نوآوران در پارک‌های علم و فناوری کمک به حفظ مالکیت فکری

  حامدی مخترع کشورمان با بیان اینکه برای ثبت اختراع در ایران باید زمان بسیاری طی شود و در این زمان ممکن است فرد دیگری از دانش فنی اختراع مطلع شود، می‌گوید: به طور معمول اطلاعات مربوط به یک اختراع باید در سازمان‌های معتبر ثبت اختراع تأیید شود ولی مراحل تأیید اختراع در ایران طولانی است.

  وی می‌افزاید: ما باید کارهای بسیار تخصصی انجام دهیم که کسی نتواند در مدت زمان کوتاهی به دانش فنی آن دست یابد.

  این مخترع کشورمان می‌گوید: البته از زمانی که مخترعان می‌توانند در پارک‌های علم و فناوری مستقر شوند شرایط مالکیت فکری بهتر شده است زیرا در این پارک‌ها، طرح‌ها و شرکت‌ها به نام افراد نوآور به ثبت می‌رسد.

  *برای حفظ مالکیت فکری ثبت اختراعات باید به دست افراد حقوقی انجام شود

  جمالی مخترع اصفهانی کشورمان نیز می‌گوید: برای حفظ مالکیت فکری باید چند نوع ثبت اختراع به روش‌های مختلف داشته باشیم و به طور کلی باید مالکیت فکری به دست افراد حقوقی سپرده شود به طوری که مخترعان می‌توانند یک وکیل برای انجام مراحل ثبت اختراعاتشان داشته باشند.

  وی می‌افزاید: مشکل مالکیت فکری در بسیاری از کشورهای دنیا وجود دارد و تنها مربوط به ایران نیست، به طور کلی باید اختراعات را به چند طریق ثبت کرد تا مالکیت فکری آن‌ها به نام خود مخترع حفظ شود.

  *قوانینی که در حد قانون باقی مانده‌اند

  به گزارش فارس،، در ایران  مقررات مختلفی در مورد مالکیت فکری وجود دارد، «قانون ثبت علائم و اختراعات» مصوب 1310 و آئین‌نامه اصلاحی آن مصوب 1338 به حق مخترع و مالکیت فکری در حوزه صنعت و تجارت می‌پردازند.

  یک پیمان بین‌المللی معروف به «اتحادیه پاریس برای حمایت از مالکیت صنعتی و تجارتی و کشاورزی» مصوب 1883، که ایران در سال 1337 به آن ملحق شده، از دیگر اسناد قانونی ایران در این زمینه‌ است.

  حتی در نقشه جامع علمی کشور به عنوان یکی از اسناد مهم در توسعه علم و فناوری کشور نیز به پدیده اختراعات و اکتشافات توجه ویژه‌ای شده به طوریکه بررسی متن نقشه جامع علمی کشور نشان می‌دهد در مواردی به صورت خاص به مباحث نظام مالکیت فکری و اختراعات و اکتشافات پرداخته شده است.

  همچنین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز علاوه بر ماموریت ذاتی برای تکمیل زنجیره ایده تا ثروت، «حمایت از ترویج مالکیت فکری» را به عنوان یکی از لوازم و مقدمات ضروری تحقق ماموریت‌ها و اهدافش در دستور کار قرار داده است.

  ولی با تمام این اوصاف و قانون‌های موجود، هنوز مخترعان کشور از رعایت نشدن قانون مالکیت فکری هراس دارند و تا زمانیکه اختراعشان به ثبت نهایی نرسیده بسیار در حفظ آن می‌کوشند، گویی قانون مالکیت فکری نیز در کشور ما مانند بسیاری از قوانین دیگر در حد قانون باقی مانده است.

  این در حالی است که مراحل ثبت اختراع در کشور بسیار طولانی و حتی چند سال به طول می‌انجامد و در این مدت مسئولیت کپی طرح‌ها بر عهده خود محققان است.

  *امکان حفظ حقوق مالکیت فکری از طریق سامانه‌های گردآوری اختراعات

  مسئولان علمی کشور از راه اندازی سامانه‌هایی برای ثبت اختراعات به نام افراد نوآور خبر می‌دهند که این سامانه‌ها در صورت اجرا می‌تواند محققان کشور را امیدوار کند.

  جلیل دارا، مدیر کل فرهنگی وزارت علوم از راه اندازی سامانه اختراعات و ابتکارات نوآوران با هدف گردآوری اطلاعات مربوط به اختراعات و نوآوری‌ها خبر داده و می‌گوید: در حال حاضر دانشجویان اختراعات خود را به صورت فردی ثبت می‌کنند که گاهی اوقات با مشکل مواجه می‌شوند به همین دلیل سامانه اختراعات و ابتکارات در وزارت علوم راه اندازی می‌شود تا اطلاعات مربوط به نوآوری‌های دانشجویان گردآوری شود.

  وی می‌افزاید: در سامانه اختراعات و ابتکارات به صورت بانک اطلاعاتی تمام اطلاعات مربوط به نوآوری‌ها جمع آوری و به نهادهای مرتبط و مراجع ثبت ارائه می‌شود.

  دارا می‌گوید: این سامانه به عنوان یک نهاد میانی عمل می‌کند که اطلاعات مبتکران و طرح‌های آنان را در اختیار نهادها قرار می‌دهد و با اجرای این طرح حقوق مالکیت فکری مخترعان نیز رعایت می‌شود.

  * نقش مؤسسات پژوهشی در حفظ مالکیت فکری

  یکی از کارکردهای مهم مؤسسات علمی و پ‍ژوهشی تولید علم و فناوری است که به‌ عنوان دارایی فکری علاوه بر ارزش معنوی می‌تواند ارزش مادی نیز داشته‌ و ایجاد درآمد کند و تبیین خط‌مشی و ضوابط مالکیت فکری در مؤسسات علمی و پژوهشی، از جمله الزامات موفقیت در تجاری‌سازی نتایج تحقیقات است.

  در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران نیز سامانه‌ای راه‌اندازی شده که ضمن کاهش زمان ارزیابی اختراعات، اطلاعات مربوط به اختراعات نیز به نام هر فرد در این سامانه گردآوری می‌شود.

  احمد اکبری رئیس سازمان پژوهش‌های علمی صنعتی ایران، می‌گوید: در سامانه راه‌اندازی شده سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، اختراعات ثبت شده در سامانه ثریای بنیاد ملی نخبگان با اطلاعات سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی یکسان‌سازی می‌شود و به این ترتیب اطلاعات اختراعات به صورت موازی در دو سامانه ثبت نمی‌شود.

  * تصویب قوانین جدید مالکیت فکری ثبت اختراعات را تسهیل می‌کند

  محمد مهدی‌نژاد نوری معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم می‌گوید: تاکنون ثبت اختراعات نوآوران بر عهده قوه قضائیه بوده و ارزیابی‌ها از سوی مراکز تحت‌نظر وزارت علوم نظیر سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران صورت می‌گرفت و به همین دلیل بسامانی در مالکیت فکری وجود نداشت ولی مجلس شورای اسلامی در کمیته‌ای در حال بررسی این شرایط است.

  وی می‌افزاید: در صورتی که ثبت اختراعات بر عهده قوه مجریه باشد، ارزیابی‌ها نیز از همین طریق صورت گرفته و تمام مراحل مختلف ثبت اختراعات در یک نهاد انجام می‌شود.

   مالکیت فکری به اندازه‌ای در دنیا اهمیت دارد که برای آن سازمانی جهانی راه‌اندازی شده، سازمان WIPO براساس ماده 3 کنوانسیون استکهلم سعی دارد اهدافی نظیر ارتقای حمایت از دارائی فکری در جهان از طریق همکاری‌های متقابل دولت‌ها و WIPO با سازمان‌های مشابه بین‌المللی و ایجاد هماهنگی و حصول اطمینان از همکاری‌های اجرایی اتحادیه‌های پاریس و برن را محقق کند.

  در کشور ما سال 91 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی» نامگذاری شده است و مالکیت فکری یکی از ابعاد حمایت از سرمایه‌هاست زیرا تا زمانی که امنیت سرمایه گذاری تولیدکننده به خصوص در مورد محصولات دانش بنیان با کپی‌کاری فناوری در خطر باشد، تولیدکننده هیچ رقبتی به تولید ندارد.

  مخترعان کشور امیدوارند از طریق سامانه‌های ایجاد شده در وزارت علوم، بنیاد ملی نخبگان و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران شرایط مالکیت فکری در کشور بهبود یابد.

   

  نويسنده: مرضیه حسن‌پور

  به نقل از:

  www.farsnews.com

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28148875
اکنون :
47