جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 25722
  تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1392 12:7
  تعداد بازدید : 594

  سازمان بازرسي كل كشور حامي اجراي قانون است؛ اجازه نمي دهيم فراتر از قانون عمل شود

  حجت الاسلام والمسلمين پورمحمدي با بيان اينكه قانون، تنها ملاك و شاخص سازمان بازرسي است گفت: سازمان بازرسي كل كشور اصلي ترين نهاد حامي اجراي صحيح قانون است و به كسي هم اجازه نمي دهيم كه فراتر از قانون عمل كند.

  ارديبهشت 1391

   

  به گزارش روابط عمومي سازمان بازرسي كل كشور پورمحمدي صبح روز چهارشنبه در همايش ارتقاي سلامت نظام اداري توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني در بندرعباس با بيان اين مطلب گفت: سازمان بازرسي كل كشور غير از عمل به قانون از كسي انتظاري ندارد. هر گاه دستگاهي ديد كه سازمان بازرسي كل كشور از او انتظاري فراتر از قانون داشت اعتراض كند. اگر هم خواستيد مستند قانوني را ارائه مي‌دهيم و هيچ اشكالي هم ندارد.


   وي تاكيد كرد: ما تنها قانون را اجرا مي‌كنيم و اگر قانوني مشكل داشت مرجع رسيدگي آن دستگاه ديگري است. شاخص ما در دستگاه‌هاي نظارتي قانون است و سعي مي‌كنيم به ساده‌ترين روش آن را اعمال كنيم.
  رييس سازمان بازرسي كل كشور با اشاره به برگزاري همايش ارتقاي سلامت نظام اداري توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني با حضور سران قوا گفت: مطالب خوبي در اين همايش مطرح شد. بنده در آن اجلاس عرض كردم همين طور كه مي‌فرماييد عمل شود. آنجا هم كه دعوا و نزاع مي‌شود براي اهل دعوا و نزاع. نه ما وقت دعوا داريم و نه مردم فرصت شنيدن دعوا دارند. بايد به آنچه اعتقاد داريم عمل كنيم. حداقل‌ها را عمل كنيم و خيلي به دنبال تئوري سازي و رهنمود كردن نباشيم.
  وي ادامه داد: ما براي انجام دادن امور و خدمت كردن به اندازه كافي مطلب مسلم، غير مشكوك و غير مبهم داريم؛ مطالبي كه روي آن دعوا و اختلاف نيست. ما يك حرف بيشتر نداريم و آن اين‌كه تلاش كنيم به آن بخش كه اختلافي روي آن نيست عمل شود. ما نمي‌خواهيم حرف جديد بزنيم. بلكه تأكيد و دعوت مي‌كنيم آنجا كه اختلافي نيست را عمل و اجرا كنيم.
  رئيس سازمان بازرسي كل كشور با اشاره به اين‌كه بايد تذكر يك فرهنگ پذيرفته شده باشد، گفت: اگر مي‌خواهيد به سمت رشد و تعالي حركت كنيم اجازه دهيد در جامعه از تذكر، هشدار، نقد كردن و نقد شنيدن استقبال شود. اگر هم كسي نقدي مطرح كرد نبايد او را تقبيح كرد. در قرآن نيز تأكيد شده در جامعه بايد امتي باشد كه كار نقد را انجام بدهند. بايد كساني باشند تا در حيطه ارتقاي نظام اداري و مبارزه با فساد متذكر شده و از فساد پرهيز دهند.


  وي با اشاره به فساد بانكي اخير گفت: براي جامعه ما خيلي بد است كه تخلفي در اين عدد و رقم اتفاق بيفتد. اين عددها بزرگ و خطرناك است. كسي كه در اين حوزه عمل كند مي‌تواند كيف‌هاي چند صد ميليون توماني را جابجا كرده و براي گرفتن وكيل ميلياردها تومان خرج كند. اگر پول وكيل‌هاي اين پرونده محاسبه شود رقم آن زياد مي‌شود؛ اين اتفاق درد آور است ولي دردآورتر اين است كه اجازه داده نشود به خوبي اين تخلف رسيدگي شود.


  وي با بيان اين‌كه گاهي اوقات گفته مي‌شود نبايد با تخلف بانكي اخير برخورد و به اين دمل چركي نيشتر زده ‌شود، گفت:بايد باور كنيم كه اين دمل وجود داشت و هست. انكار اين دمل، زخم و عيب بد‌تر از وجودش است. چون اگر انسان عيبي داشته باشد به دنبال درمان آن عيب مي‌رود ولي اگر عيب خود را نپذيرد ديگر دنبال حل و رفع آن نمي‌رود. بايد اجازه دهيم چرك اين دمل بيرون آمده و آن را پانسمان كنيم. مي‌دانيم آشكار كردن اين عيب مقداري اعتماد عمومي را آسيب مي‌رساند ولي بايد پذيرفت كه بايد جلوي مريضي را گرفت و آن را درمان كرد. اين‌كه بگوييم تخلفي وجود نداشت، مشكل حل نمي‌شود. اين مشكلات در جوامع مختلف اتفاق مي‌افتد و در كشور ما نيز اتفاق افتاد و بايد تلاش كنيم ديگر رخ ندهد.
   
  سازمان بازرسي كل كشور بناي مچ‌گيري ندارد ولي مچ فاسد، متخلف و دست انداز به بيت‌المال را با قدرت مي‌گيرد
  پورمحمدي با بيان اين‌كه نبايد همديگر را متهم كنيم كه چرا اينجا برخورد نمي‌كنيد ولي آنجا اين طور برخورد كرديد، گفت: اگر مي‌خواهيم رستگار باشيم بايد در اجراي قانون جدي باشيم. برخي اوقات به ما گفته مي‌شود مچ نگيريد. ما بنابر مچ‌گيري نداريم ولي مچ فاسد و مچ متخلف و دست انداز به بيت‌المال را با قدرت مي‌گيريم. مچ‌گيري غارتگر افتخار است. از طرف ديگر دست خدمت‌گزار را بوسيده و به او كمك مي‌كنيم. در عين حال جايي كه با قانون‌شكني مواجه شديم محكم مي‌ايستيم. نبايد به قانون شكن مجال تحرك در جامعه داد. اگر قانون شكني سكه بازار شود همه چيز جامعه فرو مي‌ريزد. مگر مي‌توان اجازه داد قانون‌شكن به بيت‌المال تعدي كند؟!


  وي با اشاره به بيانات اخير مقام معظم رهبري در جمع كارگران گفت: مقام معظم رهبري در زمينه مبارزه با فساد دغدغه دارند. ايشان تأكيد دارند كه بايد بستر رشد اقتصاد را فراهم كرد. رهبري امسال را به عنوان توليد و حمايت از كار و سرمايه ايراني نام‌گذاري كردند؛ در اين همايش بايد به اين نتيجه برسيم كه وظيفه يك ناظر و دستگاه نظارتي در اين سال چيست. درست است كه براي ارتقاي توليد بايد بستر سالم باشد ولي بايد بدانيم اگر جامعه بخواهد از مفاسد فاصله بگيرد نياز به بستر اقتصاد سالم دارد. اگر مي‌خواهيم توليد جايگاه مناسب خود را به دست بياورد بايد فضاي سرمايه‌گذاري فراهم شود؛ چه براي سرمايه گذار داخلي و چه براي سرمايه گذار بيروني. مگر مي‌توان بدون سرمايه‌گذاري اقتصاد شكوفا داشت؟!


  رئيس سازمان بازرسي كل كشور ادامه داد: اگر رهبري رئيس مملكت است شخص اول فرهنگي كشور نيز است. ايشان شخص اول ارزش مدار و اصول مدار كشور است و از پايه‌هاي فرهنگي و ارزشي جامعه دفاع مي‌كند. ايشان چهار سال بر اهداف اقتصادي تأكيد مي‌كند. ايشان مي‌خواهد به من مدير و بازرس بفهماند كه اگر مي‌خواهيم فرهنگ و ارزش اسلامي در جامعه ريشه بدواند بايد به دنبال اقتصاد سالم باشيم. بايد از كارآفرين تقدير و تشكر كرد.


  وي افزود: ما به عنوان مديران دولتي بايد به وظيفه خود در قبال توصيه‌هاي رهبري عمل كنيم. اگر مقام معظم رهبري مي‌گويند ما در پيچ تاريخي هستيم، مي‌خواهند به من و شماي مدير بفهمانند كه فرصت كم است و بايد به مقوله پيشرفت و عدالت يعني پيشرفتي كه همراه با عدالت باشد دقت داشته باشيم. حتماً بايد در نگاه توسعه‌اي، عدالت و توجه به قشرهاي محروم و پايين مورد توجه قرار گيرد.
  پورمحمدي با بيان اين‌كه هدفمندي يارانه‌ها نكات مثبت فراواني نيز دارد، گفت: يكي از نكات مثبت اين طرح رسيدگي به اقشار محروم بود كه تا اندازه‌اي به آن نزديك شديم. اگر به اجراي اين طرح انتقاد داريم نقاط مثبت آن را درك كرده و بيان مي‌كنيم. اما در جامعه بايد بحث عدالت را همراه با پيشرفت دنبال كنيم.
   
  سازمان بازرسي كل كشور به حمايت از توليد باور دارد


  وي با اشاره به اين‌كه اگر بازرسي مخل توليد باشد ما آن را تعطيل مي‌كنيم، گفت: سازمان بازرسي كل كشور به حمايت از توليد باور دارد.
  رئيس سازمان بازرسي با اشاره به قانون ارتقاي سلامت نظام اداري گفت: هدف اين قانون افزايش توان ملي جامعه است. در جامعه‌اي كه سازوكار نا متعادل دارد توان ملي رشد نمي‌كند. فقر با فساد رابطه مستقيم دارد. اگر امروز تأكيد مي‌كنيم بايد با فساد مبارزه شود چون معتقديم بايد توليد ملي افزايش و فقر كاهش پيدا كند.
   
  پورمحمدي با اشاره به حضور 480 مدير دستگاه‌هاي مختلف در همايش نحوه اجراي قانون ارتقاي سلامت نظام اداري كه فروردين ماه در سازمان بازرسي كل كشور برگزار شد، گفت: اين حضور كه در سطح معاون وزير و مديركل صورت گرفت نشان مي‌دهد بدنه اجرايي از اعمال قانون و قانون‌پذيري استقبال مي‌كنند. ما بايد كمك كنيم قانون را خوب شناخته و به آن عمل كنند.

   

  به نقل از:

  www.bazresi.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
25772025
اکنون :
79