جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 25713
  تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1392 11:21
  تعداد بازدید : 540

  احكام متفاوت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به موضوعی واحد

  نتایج رسیدگی به شكایات علیه انتصاب دو مدیر عامل پیشین صندوق تامین اجتماعی در زمان های مختلف در دیوان عدالت اداری ، صدور احكامی است كه در آن تاكید شده موضوع در صلاحیت رسیدگی هیات عمومی دیوان عدالت اداری نیست".

  مرداد 1391

   

  به گزارش روز دوشنبه ایرنا،تصویر رای صادره در پرونده شكایتی علیه انتصاب مدیر عامل اسبق صندوق حكایت از این دارد كه یكی از اعضای كانون بازنشستگان تامین‌اجتماعی كشور به نام فرهادی نسبت به مصوبه هیات امنای سازمان تامین‌اجتماعی و حكم وزیر وقت در انتصاب آقای علی ذبیحی مدیرعامل اسبق صندوق تأمین‌اجتماعی اعتراض داشته است.

  این فرد به لحاظ اینكه مدیر عامل وقت، هیچ‌یك از شرایط تبصره 1 ماده 17 قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین‌اجتماعی را نداشته درخواست ابطال مصوبه شورای سازمان تأمین‌اجتماعی و حكم انتصاب وزیر را كرده است و اعلام داشته آقای ذبیحی در رشته مكانیك تحصیل كرده كه ارتباطی با تأمین‌ اجتماعی ندارد و سابقه پنج سال مدیریت یا كار تخصصی در رشته‌های مورد اشاره نیز ندارند.

  آقای محمدجعفر منتظری، رییس دیوان عدالت اداری پس از رسیدگی دیوان عدالت اداری طی دادنامه شماره 447 مورخ بیستم دی ماه سال 89 كه در موارد مشابه لازم الاتباع است اعلام رای كرده‌اند و در این رای قطعی آورده‌اند: 'طبق قسمت پایانی اصل 170 از قانون اساسی و بند یك ماده 19 قانون دیوان عدالت اداری مصوب 1385، نظر به اینكه مصوبه مورخ هشتم اسفندماه سال 87 ، شورای سازمان تأمین‌اجتماعی درخصوص مورد تنظیم‌شده متضمن وضع قواعد عام و كلی نیست.

  دراین رای اضافه شده است،بنابراین از مصادیق مقررات و مصوبات دولتی مقرر در بند یك ماده 19 قانون دیوان عدالت اداری مصوب 1385 محسوب نمی‌شود و موردی برای رسیدگی و اتخاذ تصمیم در این خصوص وجود ندارد و به استناد ماده 39 قانون مذكور مصوب 1385 قرار رد درخواست شاكی صادر و اعلام شد.

  همچنین در پایان رای صادره جناب آقای محمدجعفر منتظری اعلام كردند كه قرار صادره قطعی است، با ملاحظه تصویر پرونده كلاسه 89/726 مشاهده می‌‌شود همان ایراد نگارش و انشایی كه در رأی اخیر هیأت عمومی عنوان شده عیناً در پیشنهاد جناب آقای علی ذبیحی نیز بوده است.

  اما پرونده‌ای مشابه همین موضوع و مورد به شماره 56563 مورخ نهم آبان ماه سال 89 درمورد ابطال مصوبه هیأت امنای سازمان تأمین‌اجتماعی و متعاقب آن ابلاغیه وزیر كه صدور آن خلاف قانون عنوان شده بود و به شماره 77169 به هیأت عمومی ارجاع شد.

  در زمان آقای رحمت‌الله حافظی به سمت مدیرعاملی تأمین‌اجتماعی نیز مطرح می‌شود كه نسبت به انتصاب وی و چند نفر از اعضای هیأت‌مدیره صندوق تأمین‌اجتماعی كه جزو اركان این نهاد محسوب می‌شوند، اعتراض و درخواست ابطال حكم انتصاب می‌شود كه دیوان عدالت اداری در یك تصمیم مشابه قرار رد شكایت صادر با رأی قطعی اعلام می‌كند،' موضوع در صلاحیت رسیدگی هیأت‌عمومی دیوان عدالت اداری نیست.'

  حال باتوجه به صدور دو مورد رأی قطعی در زمان‌های مختلف در موضوع انتصاب مدیر عامل صندوق تأمین‌اجتماعی و صدور رأی متضاد با تصمیم قطعی سابق دیوان در رابطه با انتصاب مدیر عامل فعلی با لحاظ اینكه آرای قبلی قطعی و لازم‌الاجراء بوده است، از موارد اعاده دادرسی و ابطال رأی جدید به دلیل صدور آرای متناقض و متضاد از یك مرجع در یك موضوع واحد است.

  همچنین آراء سابق در موارد مشابه لازم الاتباع بوده و دیوان عدالت اداری پس از دو بار رسیدگی در یك موضوع واحد در سال‌های مختلف و اعلام رأی قطعی مبنی بر عدم صلاحیت جهت رسیدگی هیأت عمومی پیرامون همان موضوع مشابه حق ورود و رسیدگی مجدد كه قبلاً تصمیم قطعی پیرامون آن اتخاذ شده است را نداشته و به استناد رویه سابقه دیوان عدالت اداری فاقد ضمانت اجرایی و مستحق اعاده دادرسی و ابطال است

   

  به نقل از:

  www.irna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
27710296
اکنون :
27